Главная Кафедры Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және әлем тілдері Новости кафедры "Орыс тілі - Қазақстан Республикасындағы ұлтаралық қарым – қатынас тілі"тақырыбында дөңгелек үстел өтті
18 наурыз 2022                  318944

18 наурызда Қазақстан инженерлік-технологиялық университетінің Ғылыми кітапханасында , Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының   оқытушы Ж.А.Тукебаева  "Орыс тілі - Қазақстан Республикасындағы ұлтаралық қарым – қатынас тілі"тақырыбында дөңгелек үстел өткізді.

Бізге орыс тілінің Қазақстандағы және Достастықтың жекелеген елдеріндегі ұлтаралық қатынас тілі ретіндегі рөлін қарастыру керек. Қазақстан Республикасындағы мәдениет пен тіл саясатын дамытудағы орыс тілінің рөлі туралы.

ҚР аумағында 130-ға жуық ұлт өкілдері тұрады. Ел Президентінің Жарлығымен барша қазақстандықтардың ортақ мерекесіне айналды. Бұл біздің жас еліміздің дамуына көмектесетін халықтар достығы. Бұл біздің ұлттық байлығымыз.

Тілдер туралы заңда тілдердің мәртебесі айқындалған: қазақ тілі мемлекеттік тіл болып табылады, орыс тілі мемлекеттік ұйымдарда және жергілікті өзін-өзі басқару ұйымдарында қазақ тілімен тең ресми түрде қолданылады.

Заңмен Қазақстан Республикасының әрбір азаматы ана тілін пайдалануға, қарым-қатынас, тәрбие, оқу, шығармашылық тілін еркін таңдауға құқығы бар деп бекітіледі.

Мемлекеттік органдар жүйесінде, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жүргізу үшін қазақ және орыс тілдері пайдаланылады.Орыс тілі-орыс халқының ұлттық қазынасы. Әлемнің ең дамыған тілдерінің бірі.

Қазақстанда орыс тілі орыс және орыс емес ұлт өкілдерінің қарым-қатынас құралы болып табылады.ҚР Конституциясы бойынша орыс тілі мемлекеттік, қазақ тілімен қатар ресми тіл мәртебесіне ие болды. Кеш ерекше жылы атмосферада өтті, поэзияның сұлулығын жаңаша сезінді.