Главная Кафедры Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және әлем тілдері Новости кафедры ҚазИТУ студенттері Қонаев мұражайында
14 қараша 2022                  319135
ҚазИТУ студенттері Қонаев мұражайында

14 қарашада "Өлкетану" клубы жұмысы  аясында Қазақстан инженерлік-технологиялық университетінің студенттері Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының қауымдастырылған профессоры  С.Д. Шаймуханованың жетекшілігімен Дінмұхамед Қонаевтың туғанына 110 жыл толуына орай Д.А.Қонаев мұражайына барды.

Д.А.Қонаев мұражайы – Дінмұхамед Ахмедұлы Қонаевтың мемориалдық мұражайы және мемориалдық пәтері. Мұражай Д.А. Қонаев дүниеге келген сәттен бастап өмір соңына дейінгі Қазақстан тарихының бүкіл кезеңі туралы баяндайтын көрнекті мемлекет қайраткерінің өмірімен байланысты түпнұсқа құжаттар, материалдар, жеке заттардан тұрады.

Дінмұхамед Ахмедұлы Қонаевтың Қазақстанның даму игілігіне қосқан үлесін - жарты ғасырға жуық уақыт бойы елімізді дамытуға, өркендетуге зор үлес қосқан, басшылық еткен қызметін атап өтпеу мүмкін емес. Әрине, көптеген жылдар өткен соң, сол кездегі елдің даму векторларын әр түрлі бағалауға болады, бірақ Қонаев елдің және адамдардың мүдделерін өз мүдделерінен әлдеқайда жоғары қоятын адам болғанын атап өтуге болмайды.

Мұражайдың айрықша құндылығы мемориалдық пәтер интерьерінің толықтығы мен шынайылығында жатыр. Көрмеге қойылған материалдар Дінмұхамед Ахмедұлының қаншалықты қарапайым және кішіпейіл адам болғандығы, қалай өмір сүргені және немен айналысқаны туралы түсінік береді.

Оның есімі біздің елімізде де, шетелде де ондаған көшелердің, мектептердің, институттың, кәсіпорындардың атауларында мәңгі қалады.