Главная Новости ШАҚЫРЫЛҒАН ПРОФЕССОР ДӘРІСІ
04 наурыз 2020                  318787
ШАҚЫРЫЛҒАН ПРОФЕССОР ДӘРІСІ

2020 жылдың 4 наурызында ҚазИТУ-де "Шақырылған профессор" бағдарламасы аясында У.А. Жолдасбеков атындағы Механика және инжиниринг институтының Бас директоры Тулешов Амандық Қуатұлының «Қазақстандағы робототехниканың дамуы» тақырыбында ашық дәрісі өтті.

Өз сөзінде профессор А.Қ. Тулешов робототехниканың дамуы туралы зерттеулерімен бөлісті. Инновациялық технологиялар өте тез дамып келеді. Мектептерде робототехника бойынша қосымша сабақтар енгізіледі. Ұлы болашақтың қай бағытта болатыны туралы әзірге аз адамдар біледі. Бүгінде ондаған, тіпті жүздеген жас ақыл-ойлар робот технологиясын біздің өмірімізді айтарлықтай жеңілдететін етіп жасауда. 10 мың жұмысшыға қолданылатын өндірістік роботтар Оңтүстік Корея - 531 робот, Сингапур - 398 робот және Жапония - 305 робот болды. Орташа алғанда, бұл көрсеткіш есептелген елдерде роботтардың 66 бірлікті құрайды. 10 мың адамға арналған. Ресейде орта есеппен 10 жұмысшыға 1 робот келеді.

Профессор А.Қ. Тулешов дәрісі аяқталған соң университет студенттері мен профессор-оқытушылар құрамы өзекті сұрақтарына жауап берді.

Қазақстан инженерлік-технологиялық университеті ағымдағы оқу жылында студенттер, магистранттар және жас ғалымдар үшін Қазақстанның жетекші ғалымдары мен кәсіпкерлеріне шолу дәрістерін өткізеді.

Шолу дәрістерінің мақсаты-студенттердің жетекші ғалымдармен, кәсіпкерлермен кездесуі үшін зияткерлік алаң құру, Қазақстанның жетекші ғалымдарымен ғылым мен техниканың дамуындағы ең табысты тәжірибенің мысалдарымен, қазіргі мәселелерді шешу тәжірибесімен таныстыру, талантты студенттердің дамуын қолдау, шығармашылық әлеуетін ашу, жас ғалымдарды ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметпен айналысуға ынталандыру, студенттер арасында ғылымды танымал ету және дамыту.

Жетекші ғалымдарымен шолу дәрістерін өткізудің үлкен тәжірибесі мен сапалық деңгейі ғылымдағы жаңа проблемалармен айналысатын студент жастар үшін алдағы уақытта өз жобаларын таныстыруға, тиісті аудиторияның таланттары туралы мәлімдеуге және естуге ынталандырудың бірі болады.