Главная Новости "Инженерлік-технологиялық білім берудегі жасанды интеллект" халықаралық ғылыми-білім беру конференциясы
28 Февраль 2024                  902

2024 жылғы 28-29 ақпанда Халықаралық инженерлік-технологиялық университетте "инженерлік-технологиялық білім берудегі жасанды интеллект"халықаралық ғылыми-білім беру конференциясы өтуде. Конференцияның ашылуы аясында қатысушыларға-ғылыми қоғамдастыққа, бизнес-сектор өкілдеріне және өндіріс өкілдеріне ҚР Ұлттық Инженерлік академиясының президенті, ҚР ҰҒА академигі, т.ғ. д. Жұмағұлов Бақытжан Тұрсынұлы жүгінді. Өз сөзінде ол барлық жерде цифрландыру және жасанды интеллектті белсенді енгізу жағдайында инженерлік кадрларды даярлау елдің бәсекеге қабілеттілігінің, экономиканы әртараптандырудың, мемлекет пен азаматтардың мүдделерін қорғаудың, Қазақстан Республикасы азаматтарының әл – ауқатының өсуінің негізгі факторларының бірі екенін атап өтті.

Бақытжан Тұрсынұлы келесі басымдықтарды атап өтті:

• Жасанды интеллекттің перспективалы салаларын анықтау және игеру, және, ең бастысы, нақты өндірістік, экономикалық және қоғамдық процестерге (және жоғары деңгейде-оларға интеграциялау) қосыла отырып, мемлекетке, бизнеске және елге нақты пайда әкеле отырып, ЖИ-ны іс жүзінде іске асыру және бейімдеу. Мұндай салалар әлемдік трендтер мен Қазақстанның стратегиялық бағыты аясында өсіп келе жатқан болады.
  • Жасанды интеллект туралы ғылымды дамыту, болашақта оны байыпты іргелі зерттеулер деңгейіне шығару. Қазір жасанды интеллект жүйелі түрде зерттелмеген, оны қолдану негізінен эмпирикалық деңгейде қалады. Бұл оңай міндет емес, сонымен қатар біздің ғылыми-инженерлік корпус, жоғары оқу орындары мен зерттеу ұйымдары үшін маңызды орын.

Бақытжан Тұрсынұлы "Бүгін білім беру бағдарламаларын түбегейлі жетілдіру, студенттер ертең кездесетін тақырыптармен толықтыру қажет, яғни, болашаққа жұмыс істеу керек. Жолдардың бірі-оқу процесі мен тәжірибеге жасанды интеллектті қосу үшін жұмыс істеу. Бүгінгі таңда жаңа формациядағы инженерлік кадрларды даярлауға мемлекеттік қолдауды қалай және қалай дамыту керектігін түсіну керек" екендігін атап өтті.