Главная Кафедры Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және әлем тілдері Новости кафедры Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және әлем тілдері кафедрасы апталығы: Академиялық жазу клубының сабағы өткізілді
07 Наурыз 2024                  124

2024 жылы 7 наурызда "Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және әлем тілдері" кафедрасының қауымдастырылған профессоры  Цыренжапова Г.Г. академиялық жазу клубының отырысын өткізді. 1 курс студенттеріне «Тезис» тақырыбы ұсынылды.

Ең алдымен, Цыренжапова Г.Г. «мәлімдеме», «тезис», «тұжырымдамалық мәлімдеме», «практикалық мәлімдеме» сияқты ұғымдардың мазмұнын ашып, нақты, тіл мен логиканы пайдалана отырып, тұжырымды қалай құру керектігін айтты.

Әрі қарай студенттерге зерттеу сұрағына жауап беретін және зерттеудің негізгі идеясы болып табылатын мәлімдемені нақты тұжырымдауды үйрену міндеті қойылды. Осы мақсатта зерттеуге және талдауға И.Б.Короткинаның «Мәтіннің ғылыми пікірталасқа қосқан үлесі ретінде: «фокус» дегеніміз не?» атты мақаласы ұсынылды, онда автор мәлімдемені дәйекті түзетудің бірнеше нұсқаларын қарастырады.

Зерттелген тақырып бойынша білімді тәжірибеде қолдану ҚарМУ хабаршысында ("Экономика"сериясы) жарияланған мақаланың материалдарына негізделеді. Студенттер қазақстандық ғалымдардың ғылыми мақалаларынан тезистерді анықтап, оларды оқырмандар тұрғысынан бағалауы керек болатын. Барлық топтардың студенттерінің жауаптары дұрыс болып шықты.

Сабақ барысында «Маркетинг» мамандығының 2 курс студенті Алина Наби сөз сөйлеп, академиялық жазу дағдыларын меңгерудің мотивациялық үлгісі болды. Ол өз баяндамасында клуб мүшелері Ф.Кубытаева, А.Омар, А.Наби, Т.Мұхитованың  «МИТУ: білім берудің жаңа сапасына жол» атты мақаласын жазу және баспаға дайындау бойынша жұмыс тәжірибесімен бөлісті.