Главная Кафедры Экономика және бизнес Новости кафедры Қаржылық модельдеу және бизнес-жоспарлаудың практикалық аспектілері: Губкин мұнай және газ университеті сарапшысының тәжірибесі
16 Қазан 2024                  174

2024 жылғы 16 қазанда «Экономика және Бизнес» кафедрасында қонақтық практикалық дәріс өтті, онда келесі тақырыптар талқыланды:

«UNIDO әдіснамасы бойынша бизнес-жоспарлау және қаржылық модельдеу мысалдары».

«Инновациялық технология негізінде инновациялық жобаны құру және дамыту».

Іс-шараның спикері – «Бета-Технологиялар» компаниясының бас директоры, патенттердің авторы және И.М. Губкин атындағы Ресей мемлекеттік мұнай және газ университетінің стратегиялық даму бойынша жетекші сарапшысы Леонид Анатольевич Цой болды. Сонымен қатар, ол Қазақстанның Ұлттық аэроғарыш агенттігін (НАКА РК) құру бойынша бастамашыл топтың қатысушысы.

Дәріс барысында Леонид Анатольевич Цой UNIDO әдіснамасын қолдана отырып, бизнес-жоспарлаудың және қаржылық модельдеудің практикалық аспектілерін егжей-тегжейлі баяндады. Ол инвесторлардың мақұлдауынан өткен және әртүрлі өнеркәсіп салаларында жүзеге асырылған бірнеше табысты жобаларды ұсынды. Ерекше қызығушылықты бар технологиялар негізінде инновациялық жобаларды құру және дамыту талқылауы тудырды.

Студенттер белсенді түрде пікірталасқа қатысып, Қазақстан мен Ресейде бизнесті жүргізудің ерекшеліктері, өнеркәсіптегі қаржылық модельдеу және жаңа технологияларды енгізу туралы сұрақтар қойды. Спикер бизнес-жоспарлауға стратегиялық көзқарастың маңыздылығын атап өтіп, кәсіпкерлік қызметте халықаралық стандарттарды қолдану туралы сұрақтарға жауап берді. Сонымен қатар, мұнай-газ саласында инновацияларды қолдану перспективалары және жас мамандардың жаңа технологияларды дамытудағы рөлі де талқыланды. Студенттер қаржылық модельдерді практикалық қолдану бойынша нақты сұрақтар қоюға мүмкіндік алды, сондай-ақ Қазақстан мен Ресейде кәсіпкерліктің даму перспективалары туралы сарапшымен пікір алмасты.